Zima w mieście nie musi być nudna!

Martyna
single-image
Blog » Rozrywka » Zima w mieście nie musi być nudna!

Dla niektórych nie tylko ciepłe miesiące oznaczają czas aktywności. Czy wiesz, jakie zimowe atrakcje czekają na Ciebie w Twoim mieście? Czy zastanawiałeś się, co robić w zimę, nie wyjeżdżając poza miejsce swojego zamieszkania? Jeśli odpowiedź na któreś z tych pytań brzmi „nie”, to świetnie trafiłeś! 

Wielu z nas zimą zaszywa się w domu z kubkiem gorącej herbaty w jednej ręce i interesującą książką w drugiej. To cudowny sposób na spędzanie wolnego czasu. Jednak czasem warto wyjść ze swoich 4 ścian i zobaczyć coś nowego. No właśnie – ale co? Podpowiadamy!

Co robić w zimę w mieście?

Jeśli masz czas i fundusze na wyjazd zimowy – doskonale. Jednak nie każdy może sobie pozwolić na drogi urlop. W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem są aktywności nieopodal miejsca zamieszkania. Wbrew pozorom – może ich być całkiem sporo. 

Przede wszystkim – musisz mieć oczy i uszy szeroko otwarte. Nie zakładaj, że w Twojej mieścinie na pewno nic się nie dzieje. Sprawdź, zapytaj, porozmawiaj ze znajomymi. Bardzo często okazuje się, że oferta miejska jest dużo atrakcyjniejsza, niż może się wydawać. W poszukiwaniach pomocne oczywiście będą internet oraz social media. Pomocne będą także wskazówki zawarte w naszym artykule. 😊

W wielu miejscach powstają od jakiegoś czasu ogrody świateł. Zima to idealna pora na ich oglądanie. Dlaczego? Bo wcześnie zapada zmrok i mamy wiele godzin każdego dnia, by wybrać się tam i podziwiać niezwykłe iluminacje. Niektóre naprawdę zapierają dech w piersiach.

co robić w zimę_ogród świateł zimową porą

Co jeszcze możesz robić zimą w mieście? Zobacz poniżej!

Sportowe aktywności w mieście w okresie zimowym

Zacznijmy od tego, co chyba najbardziej kojarzy nam się z zimą w mieście. Chodzi oczywiście o lodowiska. To atrakcja nie tylko dla tych, którzy potrafią jeździć. Dzięki specjalnym wspomagaczom dostępnym w tych miejscach każdy jest w stanie powoli, w swoim tempie opanować technikę jazdy na łyżwach. Nie ma więc co się wstydzić i ubolewać nad tym, że nie nauczyło się jeździć w przeszłości – warto zrobić to właśnie teraz. W wielu miastach do wyboru są zarówno lodowiska plenerowe, jak i takie pod dachem. W tych drugich często można oglądać mecze lokalnej drużyny hokejowej. Jeśli nigdy tego nie robiłeś, spróbuj. Może staniesz się fanem tego typu rozgrywek?

zima w mieście_młodzież na lodowisku miejskim

Zima to czas, kiedy można wykonywać niektóre aktywności, które bardziej kojarzą nam się z latem. Jeśli uprawiasz nordic walking w ciepłe miesiące, dlaczego nie spróbować go także np. w lutym? Oczywiście niekoniecznie w dni, gdy pokrywa śnieżna sięga kilkunastu centymetrów. Jednak, gdy snieżek zaledwie prószy – taki trening to doskonały pomysł na rozgrzanie i rozruszanie swojego ciała.

Podobnie jak wizyta w saunie oraz na pobliskim basenie. Wielu z nas uwielbia sporty wodne, ale interesują nas one głównie w wakacje. Natomiast kryte baseny oraz aquaparki często w okresie jesienno-zimowym mają specjalne oferty i tańsze wejściówki.

Musimy tutaj zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt – bezpieczne zabawy w zimie. Zawsze kieruj się zdrowym rozsądkiem, niezależnie od rodzaju aktywności fizycznej. To szczególnie ważne np. podczas wybierania miejsca do zjeżdżania na sankach – nie korzystaj z pagórków znajdujących się w pobliżu ulicy.

Wydarzenia kulturalne – na nie zawsze jest odpowiednia pora

Lato kojarzy nam się z aktywnościami na świeżym powietrzu, natomiast zima to doskonały termin na spędzenie czasu pod dachem, w ciepłych pomieszczeniach np. różnych instytucji kulturalnych. Owszem, w wakacje na pewno jest więcej wydarzeń plenerowych, jednak także zimą oferta często jest bogata. Tylko gdzie ją znaleźć?

Sprawdź lokalne strony internetowe, które opisują wydarzenia z Twojej okolicy. Koniecznie obserwuj także odpowiednie profile w mediach społecznościowych. Przeglądaj regularnie repertuary teatrów, kin, hal widowiskowych czy aktualności dotyczące eventów, które odbywają się na terenie miasta bądź w jego okolicy. 

Szukasz czegoś, na co nie wydasz pieniędzy? To także znajdziesz bez problemu – w wielu miastach miejskie centra kultury lub biblioteki organizują wiele ciekawych spotkań autorskich, warsztatów, zajęć czy pokazów filmów za darmo. Zima w mieście to także gry plenerowe lub miejskie spacery organizowane przez różne instytucje użyteczności publicznej.

Kulinarne wycieczki szlakiem pyszności i nie tylko…

Co jeszcze robić w zimę? Spędzać wieczory oraz weekendy w przytulnych miejscach. Nie musi jednak to być Twój dom lub mieszkanie! Wybierz się do nowych restauracji, nieznanych Ci do tej pory kawiarni oraz cukierni. Sam lub z bliską Ci osobą. Odkryj ze znajomymi nowy pub, który zawsze omijaliście, bo był na obrzeżach miasta. Może właśnie teraz jest czas na to, by udać się gdzieś, gdzie nigdy nie byłeś? 

Wydaje Ci się, że w sąsiedniej miejscowości nie ma niczego ciekawego? Być może to właśnie tam zjesz najpyszniejszy placek po węgiersku lub wypijesz niezwykłą mieszankę herbat w tamtejszej herbaciarni. Włącz mapy w swoim telefonie, sprawdź opinie, zapoznaj się z menu i ruszaj. Niewykluczone, że przy okazji natrafisz na ciekawą wystawę w pobliskiej galerii lub „zaliczysz” miły spacer w nieznanych Ci dotąd okolicach.

zima w mieście_kot w kociej kawiarni

Warto także dodać, że w wielu miejscach powstaje coraz więcej niezwykłych kawiarni. Znajdziesz w nich nie tylko słodkie wypieki i kawę. O jakie miejsca chodzi? O kawiarnie tematyczne. W niektórych poczujesz się jak bohater książek o Harrym Potterze, w innych znajdziesz się w komiksowym świecie i zagrasz w gry planszowe, a w jeszcze innych napijesz się gorącej czekolady w towarzystwie kotów. My uwielbiamy takie miejsca i cieszymy się, że jest ich coraz więcej!

Jak widzisz, zima w mieście może być naprawdę ciekawa. I to nawet jeśli nie dysponujesz dużym budżetem.