Jak czytać schemat?

Witam Was po kilkudniowej przerwie.

Dziś chciałabym pokazać jak czytać schemat i szydełkować na prostym przykładzie.

Na początek stworzyłam dość prosty schemat składający się z oczek łańcuszka, półsłupków i słupków.

cały schemat

Wyjaśnię najpierw jak czytać taki schemat rozkładając go na części pierwsze.

Robótkę zaczynamy od rzędu pierwszego (najbardziej wewnętrznego).

Dlatego musimy zrobić 5 oczek łańcuszka, które zamykamy oczkiem ścisłym.

1 rząd

Kolejny rząd -2- zaczynamy robiąc 1 oczko łańcuszka i następnie w utworzonym kółku przerabiamy 14 półsłupków, łącząc też oczkiem ścisłym. Wg tego schematu:

2 rząd

Mając zrobione te dwa rzędy zaczynamy robić rząd trzeci. Tutaj zaczynamy od zrobienia 2 oczek łańcuszka. Następnie w tym samym oczku, w którym jest początek łańcuszka przerabiamy słupek. Schemat pokazuje, że w każdym oczku musimy zrobić po dwa słupki. Na koniec łącząc oczkiem ścisłym.

3 rząd

W ty momencie został nam do zrobienia ostatni rząd -4- też zaczynamy robiąc 2 oczka łańcuszka, następnie w tym samym oczku, który rozpoczyna łańcuszek przerabiamy słupek, w następnym oczku również jedne słupek, w kolejnym 2 słupki i tak na zmianę… kończąc robótkę oczkiem ścisłym.schemat całość

Robótka zrobiona – wyszła całkiem fajna podkładka pod kubek 😉

Jeśli nadal nie wiesz co i jak robić, przygotowałam dla Ciebie filmik pokazujący jak robić ten schemat.

2 myśli nt. „Jak czytać schemat?

 1. Neiti

  Hej! Bardzo prosto wyjaśniłaś, jak czytać schematy 🙂 Mam jednak problem – znalazła sobie fajny schemat na serwetkę, ale nie rozumiem dwóch jego elementów 🙁 Pierwszy problem: gdy kończę jedną rundę i zaczynam kolejną, mam szydełko nie w tym oczku (ścisłym, po zakończeniu okrążenia), które schemat każe mi przerabiać. Zdarza się, że mam zacząć przerabianie od oczka sąsiedniego po lewej, a co gorsza – i po prawej od szydełka. Jak mam zacząć od oczka po lewej, to przeskakuję do niego ścisłym oczkiem, ale nie wiem, jak mam się cofnąć…. I moja druga zagwozdka – schemat w jednym rzędzie pokazuje 2 oczka łańcuszka. Ok, zrobiła. Przeszłam do kolejnego i teraz…. pomiędzy te oczka mam wcisnąć półsłupek! Nie mam pojęcia, jak to zrobić…. Czy byłabyś w stanie mi pomóc? Tutaj jest mój schemat: http://oi57.tinypic.com/ofwxnm.jpg Problemu dwa szukaj wzrokiem w 10 okrążeniu, problem pierwszy występuje w zasadzie od rzędu 3 w górę, a w rzędzie 9 oczko do przerobienia było po prawej od szydełka, więc musiałam się jakoś magicznie cofnąć…. Pozdrawiam!

  Odpowiedz
  1. UlaUla Autor wpisu

   Witaj 🙂
   Mam nadzieję, że uda mi się rozwiązać Twój problem 🙂
   Image and video hosting by TinyPic
   Na obrazku kolorem zielonym zaznaczyłam, że na koniec rzędu trzeba przerabiać jeszcze jedno oczko ścisłe. I tam gdzie zaznaczone kółko niebieskie trzeba zaczynać kolejny rząd, ale tu ważne – najlepiej nie przerabiać w oczku tzn nie wbijać szydełka w oczko, lecz pod oczkiem, ładniej to wtedy wygląda.

   Jeśli nadal jest to niezrozumiałe, proszę napisz maila.

   Pozdrawiam,
   Ula

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *